Autor Wątek: Praca korektowa najgorsza w branży? Kontrowersyjne słowa  (Przeczytany 3481 razy)

Davie

• Administrator
  • Kapitalik
    • CopySurfer.pl - blog o reklamie, marketingu i takim tam shicie
Czytałem ostatnio taki wpis na blogu copywriterskim: http://copywriter.net.pl/2009/05/nie-jestem-korektorem-na-szczescie/

Wklejam, aby usłyszeć Wasze zdanie.

Skarbonka

• Członkowie KNE
  • Czcionka Gutenberga
  • "Głupie dziękuję" może czynić cuda!
Odp: Praca korektowa najgorsza w branży? Kontrowersyjne słowa
« Odpowiedź #1 dnia: 12:06:36, 27 Styczeń »
Tak jest, korektor robi ważna, superważną robotę za psie pieniądze. Możecie zapytać Beatrice, jeśli ktoś nie wierzy. Ale to samo słyszałam od tej babki u której robiłam korekty. Że korektora uczy się bardzo długo wyczulenia na słowa, ale pieniądze jakie za to dostaje są żadne.

Wiewiór

• Członkowie KNE
  • Kapitalik
« Odpowiedź #2 dnia: 13:02:56, 27 Styczeń »
I nikt go nie lubi :)
<><

Kaś

• Administrator
  • Ligaturka
« Odpowiedź #3 dnia: 14:15:06, 27 Styczeń »
Mam dwa skrajnie różne doświadczenia z korektorami.
Pierwsze z naszego grona. Fajnie i konkretnie. Do tego jeszcze z Urzędu M. St. Wawy, też profesjonalnie, tak że mogłam bez strachu przed jakimś kwiatkiem wklepywać poprawki nawet na nie nie patrząc.
Drugie (nie powiem skąd bo nie wypada) jest takie, że korektor poprawiał prawidłowe wyrazy na błędy ortograficzne. :)

O ile w pierwszym przypadku takie podejście i przygotowanie do pracy korektora jest nieocenione, o tyle w drugim... no cóż.
Konkluzja jest następująca: są dwie osoby, które mogą zawalić nawet najlepszą książkę świata - pierwszą jest korektor, drugą składo-łamacz :)
Odwrotnie to niestey nie działa. Skład nie uratuje koszmarnej książki. Korektor, jeśli jest dobry - owszem :)

I fakt, jeśli chodzi o kwestie finansowe, jest kiepsko... pytanie - co można z tym zrobić?

Davie

• Administrator
  • Kapitalik
    • CopySurfer.pl - blog o reklamie, marketingu i takim tam shicie
« Odpowiedź #4 dnia: 18:23:09, 27 Styczeń »
Słyszałem, że problemem jest brak możliwości rozwoju jako korektor. Jak już raz opanujesz do perfekcji warsztat to nie jesteś przecież w stanie poprawiać lepiej, niż język na to pozwala. Nie dostajesz prestiżu, ile błędów wyłapałeś. Za to liczą Ci każdy, jaki pominąłeś. Można poprawiać stylistycznie teksty albo nawet całkowicie je zmieniać, ale to inny zawód - redaktor lub właśnie copywriter. Gdzieś widziałem artykuł o zawodzie korektra, może go uda mi się go znaleźć.